POZYCJE W SIADZIE

Pozycjonowanie pacjenta w siadznie

Dowiedz się

 

Stabilna i komfortowa pozycja w czasie siadu sprzyja zwiększonemu poczuciu bezpieczeństwa i stymuluje prawidłowe napięcie mięśniowe. Siad działa również terapeutycznie na układ krążenia oraz poprawę czucia powierzchownego i głębokiego Dlatego ważne jest, aby świadomie i bezpiecznie pozycjonować pacjent w siadzie.

Dwa rodzaje siadu

Etapem przejściowym między leżeniem, a chodzeniem jest siad. Pacjentów należy sadzać na dwa sposoby: siad z nogami na łóżku oraz siad ze spuszczonymi nogami. Ten pierwszy uzyskuje się dzięki umieszczeniu za plecami pacjenta poduszek w celu stabilizacji tułowia oraz symetrycznemu rozkładowi ciężaru na oba pośladki. Ważna jest rola rodziny, która powinna zadbać o to, aby pacjent się nie zsuwał w dół łóżka. Siad ze spuszczonymi nogami jest bardzo ważnym elementem pod względem powrotu sprawności funkcjonalnej chorego. Jest on także świetnym treningiem równowagi pacjenta. W siadzie ze spuszczonymi nogami powinno się zwracać uwagę na pełny kontakt stóp z podłożem, a staw kolanowy i biodrowy są zgięte pod kątem 90°. Dodatkowo podczas pierwszych prób siadania można podłożyć kliny za plecami chorego w celu zwiększenia jego stabilności.

 

Siad na wózku

W siadzie na wózku pacjent powinien przyjmować pozycje wyprostowaną i stabilną również uwzględniającą prawidłowe ustawienie miednicy z symetrycznym rozkładem ciężaru ciała na oba pośladki. Przedramiona powinny być zgięte w stawach łokciowych i podparte o stolik czy biurko natomiast stopy w pełnym kontakcie z podłożem. Należy zadbać o prawidłowe ustawienie stawu barkowego niedowładnej kończyny tak aby nie był nadmiernie przywiedziony i zrotowany do wewnątrz. Dozwolone jest stosowanie poduszek w celu zwiększenia stabilności pacjenta w obrębie miednicy czy kręgosłupa lędźwiowego jednakże należy pamiętać, aby nadmierną stabilizacją nie zabierać możliwości do wykonywania swobodnego ruchu pacjentowi.

 

Błędy przy pozycjonowaniu pacjenta w siadzie

Najczęstszym błędem jaki można zaobserwować w pozycji siedzącej ze spuszczonymi nogami jest zsuwanie się pacjenta z wózka czy łóżka powodując nieprawidłowe obciążanie miednicy i kości krzyżowej. Długotrwały siad w takiej pozycji zaburza normalizację napięcie mięśniowego w obrębie miednicy i dolnego tułowia przyczyniając się do utrzymywania się braku stabilizacji pozycji siedzącej.
Pacjenci, którzy nie kontrolują pozycji siedzącej w sposób aktywny również powinni przyjmować ją wspomagając się poduszkami lub klinami od strony brzusznej oraz bocznej z prawidłowym podporem pod obręczą barkową.